Alkohol a futbal

obr: Alkohol a futbal

Užívanie alkoholu športovcami

Šport a alkohol majú k sebe blízko. Je to dané sponzoringom a reklamou, ktorú majú firmy vyrábajúce alkoholické nápoje v športových kluboch a rôznych súťažiach ( corgoň liga, gambrinus liga ..). Športovci často konzumujú alkohol na spoločenských akciách spojených so športom.

Väčšina športovcov pije alkohol príležitostne na oslavách. U futbalistov sú to najčastejšie oslavy po zápase. Tieto oslavy končia u väčšiny hráčov nadmerným pitím alkoholu, čo má samozrejme, ako si neskôr objasníme, negatívny vplyv na regeneráciu organizmu po zápase.

Futbalisti u nás podľa skúseností autora tohto článku vo všeobecnosti pijú veľa alkoholu. U nás nefunguje žiadna osveta a výchova k správnej životospráve. Dokonca v mnohých kluboch vedenie legalizuje nevhodné pitie alkoholu. Alkohol v malých dávkach nie je problém ani u športovca, avšak aj tu je potrebné dodržať určité princípy, ktoré si spomenieme neskôr. V tejto súvislosti je potrebné apelovať na trénerov, aby predovšetkým mladým hráčom ukazovali pozitívne príklady futbalistov, ktorí nemajú problém s pitím alkoholu. Tých negatívnych majú okolo seba dostatok. Nestačí len alkohol zakazovať, lebo zakázané ovocie najviac škodí, ale je potrebné hráčom trpezlivo vysvetľovať škodlivé účinky pitia alkoholu. Niektoré štúdie v zahraničí (samozrejme u nás žiadny výskum neexistuje) ukazujú, že športovci udávajú pitie väčšieho množstva alkoholu ako osoby so sedavým spôsobom života. Najväčší príjem alkoholu bol zistený u kolektívnych športov.

 

Metabolizmus alkoholu

Metabolizmus alkoholu (etanolu) sa uskutočňuje v prvom rade v pečeni. Tam alkohol oxiduje najprv na acetaldehyd a potom na acetát. Tento krok je katalyzovaný niekoľkými pečeňovými enzýmami, z ktorých najdôležitejšia je NAD-dependentná alkoholdehydrogenáza:

CH3CH2OH + NAD+ g CH3CHO + NADH + H+

Následnú oxidáciu acetaldehydu na acetát katalyzuje aldehyddehydrogenáza:

CH3CHO + NADH+ + H2O g CH3COO- + NADH + 2H+

NADH, ktorý sa vytvoril týmito reakciami musí byť opäť oxidovaný v mitochondriách, ale limitujúcim procesom býva prenos atómu vodíka dovnútra mitochondrií, ktorý môže zasahovať metabolizmus cukrov. Pri malej zásobe glykogénu v pečeni, ktorý môže vzniknúť kombináciou fyzickej záťaže (športový výkon) a malého príjmu cukrov, pečeň nie je schopná udržať hladinu cukrov v krvi a vzniká hypoglykémia. Rýchlosť odbúravania alkoholu v pečeni je rozdielna u každého jednotlivca. Závisí na množstve vypitého alkoholu a taktiež závisí od toho ako je organizmus zvyknutý na príjem alkoholu.

Pre ilustráciu v nasledujúcej tabuľke uvádzam dávku rôznych druhov alkoholických nápojov, ktorá obsahuje približne 10g alkoholu.

 

Nápoj Množstvo (ml)
Štandardné pivo (4% alkoholu) 250
Nízkoalkoholické pivo (<2% alkoholu) 500
Jablčné víno, vínny strik 250
Víno 100
Sek 100
Dezertné vína, sherry, portské 60
Liehoviny 30
   

 

 

Ako vplýva alkohol na fyzický výkon

V minulosti bol alkohol používaný niektorými športovcami pred a počas výkonu, lebo verili, že zvýši ich športový výkon. Verili, že alkohol zvyšuje prah bolesti a sebaistotu. Taktiež sa používal na zmiernenie emočného stresu. V tej dobe bol alkohol považovaný za doping a bol na zozname zakázaných dopingových látok Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Dnes je alkohol považovaný za zakázanú látku iba v niektorých športoch ako je streľba a šerm.

Americká akadémia športovej medicíny vydala v roku 1982 stanovisko k účinkom príjmu alkoholu pri fyzickej záťaži. Z tohto stanoviska vyplýva, že alkohol pri fyzickej záťaži nie je  významným zdrojom energie a pri dlhodobej záťaži môže zvýšiť riziko hypoglykémie kôli potlačeniu tvorby glukózy v pečeni. Taktiež môže v chladnom počasí dôjsť k narušeniu termoregulácie. Všeobecným záverom vedeckých štúdií je, že alkohol nemá na prácu svalov priaznivý vplyv a vo väčšom množstve môže nepriaznivo ovplyvniť športový výkon. Taktiež štúdie vplyvu alkoholu na techniku a obratnosť poukazujú na nepriaznivý vplyv malého až stredného množstva alkoholu na reakčný čas, koordináciu očí a rúk, presnosť, rovnováhu a celkové technické prevedenie.

 


Mládež

25.07.2020 13:21:02 Mládež

Výsledkový servis mládeze

Prinášame  výsledky prípravných zápasov žiackych družstiev v prípravnom období. Svoju prípravu začali ako prvý starší žiaci A U15. Následne sa ...

Mládež

23.06.2020 09:18:25 Mládež

Staň sa novou hviezdou FK Pohronie

Prípravky

21.06.2020 20:49:56 Prípravky

U10: Domáci triangel

21.06.2020 Umelá tráva v ZH 6+1 - súbežne na dve ihriská, každý s každým, dve kolá 1x25 min Ihrisko 1: ...

Prípravky

15.06.2020 13:38:26 Prípravky

U7: Na svojich prvých veľkých zápasoch

14.06.2020   V nedeľu sa naši najmenší futbalisti zúčastnili svojho prvého triangla. Pozvanie prijali od Spartaka Trnava. Na ihrisku v ...

Prípravky

19.04.2020 10:23:02 Prípravky

CHALLENGE Č. 3 pre prípravky FK Pohronie

CHALLENGE Č. 3 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše - trvanie do 02.05.2020  Spoločnosť COERVER ...

Prípravky

14.04.2020 14:13:43 Prípravky

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše   Cvičenie trénujem do dokonalosti   Po ...

Prípravky

04.04.2020 15:12:47 Prípravky

CHALLENGE Č. 1 pre prípravky FK Pohronie

POPRI INDIVIDUÁLNOM TRÉNINGOVOM PROGRAME PRE NAŠE PRÍPRAVKY U6 - U11 PRINÁŠAME:   CHALLENGE Č. 1 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - ...

Prípravky

07.03.2020 21:08:28 Prípravky

U10: Domáci kvalitne obsadený triangel nám nevyšiel podľa predstáv

07.03.2020 domáci triangel č. 3 Systém hry: 6+1, na jedno ihrisko, každý s každým, 1x25 min. Zúčastnené družstvá: FK Pohronie, ...