Barcelona to dokázala, bola najlepšia

obr: Barcelona to dokázala, bola najlepšia

FC Barcelona sa teší z víťazstva v Lige majstrov. V stredajšom rímskom finále si viacmenej bez problémov poradila s Manchestrom United a po góloch Samuela Eto´a a Lionela Messiho zvíťazila 2:0. Jedným z najlepších hráčov stretnutia bol stredopoliar Xavi Hernández, ktorý umne dirigoval hru katalánskeho veľkoklubu.

Technická študíjna skupina UEFA vyhlásila Xaviho za najlepšieho hráča zápasu, na čo Španiel reagoval: "Som veľmi šťastný. Teší má tímový úspech i moje osobné ocenenie. Toto je historické, pre Barcelonu i celý náš tím."

Xavi je jedným zo siedmich domácich hráčov Blaugranas, ktorí boli vychovaní slávnou akadémiou La Masia. "V klube sa cítim výborne. Už dlho som hovoril, že s týmito spoluhráčmi je to úžasné. Tvrdo sme makali a na United sme napádaním vytvárali tlak, takže im to nešlo. Až na prvých desať minút sme počas väčšiny stretnutia dominovali," reagoval Xavi.

Barcelona má za sebou vynikajúcu sezónu, počas ktorej vyhrala 42 zo 61 zápasov, triumfovala v lige i v Copa del Rey a napokon aj v Lige majstrov. Ktorá trofej bola najdôležitejšia. "Táto, to je jasné," vyjadril sa Xavi: "Toto je tretí takýto triumf pre náš klub - a bezpochyby je najlepší."

"Neviem či sa môžeme radiť medzi najväčšie tímy histórie, to musia posúdiť iní ľudia. Ja som len veľmi rád, že sa o niečom takomto vôbec uvažuje. Neviem či sme najlepším tímom, ale toto treble je historické a s radosťou si ho užívame," zakončil Xavi Hérnandez.

K výkonu tohto motora družstva Barcelony sa vyjadril aj člen Technickej študíjnej skupiny UEFA, Roy Hodgson: "Xavi bol vynikajúci, skvelo pomohol úžasnému výkonu Barcelony v strede poľa. Bolo to o držaní lopty, prihrávkach, o pohybe. Mali sme veľa ďalších kandidátov na najlepšieho hráča stretnutia, ale Xavi bol motorom stredu poľa, viedol zápas a diktoval tempo."

"United pritom začali veľmi dobre, no na takejto úrovni je dôležitý prvý gól. Barcelona po ňom získala sebavedomie, Manchester United musel riskovať. To všetko hralo Barcelone do karát. Bránili veľmi dobre a napokon to aj zvládli," analyzoval Hodgson.

"Hra Barcelony možno vyzerá jednoducho, ale hráči v útoku a v strede poľa musia veľa nabehať, aby vytvorili voľné priestory," tvrdí Hodgson a na záver dodáva: "Krídelní hráči sa zaťahujú do stredu poľa, obrancovia sa zasa posúvajú dopredu. Je ťažké ubrániť to."

Tento systém Barcelony výborne kormidluje 38-ročný Josep Guardiola, ktorý ešte len začína svoju trénersku kariéru, ale už má na svojom konte veľké úspechy. "Sme veľmi šťastní, sme v delíriu. Vieme, že sme dokázali niečo famózne," povedal na pozápasovej tlačovke spokojný Guardiola.

"Chcem pogratulovať celému klubu i našim fanúšikom. Nie sme najlepším tímom v histórii Barcelony, ale mali sme najlepšiu sezónu. Získali sme tri trofeje a je to aj o tom, ako sme ich získali. Na svojom konte máme tri tituly v Lige majstrov, čo síce nie je toľko ako ostatné tímy, ale približujeme sa skupine mýtických mužstiev," pokračoval Pep.

"Na začiatku stretnutia sme nečakali, že Manchester United nás bude napádať tak vysoko," analyzoval Španiel priebeh stredajšieho megašlágra: "Spôsobilo nám to problémy a musím priznať, že po priamom kope Cristiana Ronalda mali skvelú šancu na gól. My sme svoju prvú premenili a potom sme sa snažili držať loptu."

"V minuloročnom semifinále mal Messi problémy s Evrom, tak sme ho teraz presunuli z krídla viac do stredu. Momentálne je najlepší a jeho meno sa už vypisuje na zlatú loptu. Má skutočný talent. Musím si nechať uležať svoje emócie, dokázali sme niečo úžasné. Hrali sme bez niekoľkých hráčov základu, ale útočili i bránili sme dobre - a to proti najlepšiemu tímu sveta," pochválil Guardiola zverencov Alexa Fergusona.

"Dajte mi pár dní na vydýchnutie a potom vám poviem, čo nové nás čaká budúcom roku. Chcem, aby sme hrali dobre a opäť sa vrátili sem na výslnie," pokračoval Guardiola a dodal: "Dá sa hrať zle a napriek tomu vyhrávať, ale ak ste odvážni, máte väčšiu šancu na víťazstvo. Nie je nič nebezpečnejšie, ako neriskovanie. Toto víťazstvo si musíme užiť, vo štvrtok ho oslávime v Katalánsku."

Jediným z hráčov exkluzívneho ofenzívneho trojlístka Barcelony, ktorý sa v stretnutí nepresadil, bol Thierry Henry. Aj ten mal však pochopiteľne obrovskú radosť.

"Toto víťazstvo zostane navždy vryté v mojej pamäti. Podobné pocity som zažíval, keď sme s Arsenalom Londýn vyhrali Premier League. Stali sme sa súčasťou histórie, keďže sa nám podarilo získať treble," uviedol francúzsky reprezentant, ktorý mal dvojnásobný dôvod na oslavu, keďže v stredu mala narodeniny jeho dcérka.

Henry pred finálovým duelom zápasil s problémami kolena a podľa vlastných slov sa do poslednej chvíle rozhodoval, či nastúpi alebo nie. "Najskôr som si myslel, že nebudem môcť hrať, ale v utorok večer som začal chápať, že by som mohol byť v poriadku. Jednoducho som sa rozhodol zaťať zuby a na ihrisku zo seba napriek bolesti vydať maximum," dodal Thierry Henry, ktorý v roku 2006 stroskotal vo finále najprestížnejšej klubovej pohárovej súťaže starého kontinentu v drese Arsenalu práve na FC Barcelona.


Mládež

25.07.2020 13:21:02 Mládež

Výsledkový servis mládeze

Prinášame  výsledky prípravných zápasov žiackych družstiev v prípravnom období. Svoju prípravu začali ako prvý starší žiaci A U15. Následne sa ...

Mládež

23.06.2020 09:18:25 Mládež

Staň sa novou hviezdou FK Pohronie

Prípravky

21.06.2020 20:49:56 Prípravky

U10: Domáci triangel

21.06.2020 Umelá tráva v ZH 6+1 - súbežne na dve ihriská, každý s každým, dve kolá 1x25 min Ihrisko 1: ...

Prípravky

15.06.2020 13:38:26 Prípravky

U7: Na svojich prvých veľkých zápasoch

14.06.2020   V nedeľu sa naši najmenší futbalisti zúčastnili svojho prvého triangla. Pozvanie prijali od Spartaka Trnava. Na ihrisku v ...

Prípravky

19.04.2020 10:23:02 Prípravky

CHALLENGE Č. 3 pre prípravky FK Pohronie

CHALLENGE Č. 3 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše - trvanie do 02.05.2020  Spoločnosť COERVER ...

Prípravky

14.04.2020 14:13:43 Prípravky

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše   Cvičenie trénujem do dokonalosti   Po ...

Prípravky

04.04.2020 15:12:47 Prípravky

CHALLENGE Č. 1 pre prípravky FK Pohronie

POPRI INDIVIDUÁLNOM TRÉNINGOVOM PROGRAME PRE NAŠE PRÍPRAVKY U6 - U11 PRINÁŠAME:   CHALLENGE Č. 1 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - ...

Prípravky

07.03.2020 21:08:28 Prípravky

U10: Domáci kvalitne obsadený triangel nám nevyšiel podľa predstáv

07.03.2020 domáci triangel č. 3 Systém hry: 6+1, na jedno ihrisko, každý s každým, 1x25 min. Zúčastnené družstvá: FK Pohronie, ...