Futbalová akadémia Žiliny - investícia do budúcnosti

obr: Futbalová akadémia Žiliny - investícia do budúcnosti

Čoraz viac futbalových klubov začína venovať zvýšenú pozornosť mládeži, práve tá je totiž zárukou budúceho úspechu. Nádejám sa stále zvyklo viac dariť v menších tímoch so slabším zázemím, kde majú väčšiu šancu presadiť sa do áčka. Kluby s nižšími rozpočtami sa zvykli venovať hlavne výchove hráčov a následne ich umiestňovali vo svojich seniorských tímoch. Bohatšie mužstvá sa skôr venovali skupovaniu kvalitnejších hráčov.

Žilina sa dá zaradiť medzi finančne lepšie situované kluby, ktoré v posledných rokoch nedávali veľa šancí mladým hráčom. Čoskoro sa to však pravdepodobne začne meniť, stredoslováci totiž vybudovali modernú futbalovú akadémiu v Strážove, ktorá má všetky predpoklady pre vychovávanie kvalitných hráčov. "Naša akadémia v Strážove je najlepšie vybavenou akadémiou na Slovensku," tvrdí mediálny manažér MŠK Žilina Roman Grešo a svoje tvrdenie zdôvodňuje: "Priamo v areáli v Strážove sa nachádzajú štyri malé tréningové ihriská a jedno velké ihrisko, ktoré slúži na majstrovské stretnutia mladežníckych kategórii. Všetky ihriská majú umelú trávu a preto areál v zimných mesiacoch využívajú aj hráči A-tímu MŠK Žilina. Samozrejme, k dispozícii je aj umelé osvetlenie, vďaka ktorému môže tréningový proces prebiehať aj vo večerných hodinách."

Zázemie akadémie dopĺňa aj reštaurácia a  športový hotel, kde bývajú hráči, ktorí nie sú priamo zo Žiliny. Pre športové nádeje je pripravená aj spoločenská miestnosť a regeneračná časť. "Hráči jednotlivých kategórii tu majú stretnutia so psychológom, alebo hodiny angličtiny," informuje Roman Grešo, ktorého klub teda pripravuje futbalistov po všetkých smeroch. "K akadémii patria aj ďalšie dve ihriská v Budatíne, ktoré sme tak isto ako areál v Strážove vybudovali len vlani. Ich povrch je pokrytý Fibersandom, čo je kombinácia umelého povrchu a prírodnej trávy. Fibersand je odolnejší voči poveternostným vplyvom. Nemôžeme zabudnúť ani na areál v Závodí, ktorý sa momentálne rekonštruuje a už čoskoro bude k dispozícii všetkým mládežníckym kategóriám," podotkol Grešo pre profutbal.sk.

Areál v Strážove je momentálne vynikajúco pripravený. Jeho prestavba trvala celý rok, budovali sa ihriská s umelou trávou, rekonštruovala sa budova hotela a reštaurácie. Všetko dýcha novotou, počnúc šatňami, pokračujúc kanceláriami pre trénerov, izbami, spoločenskými miestnosťami a končiac regeneračnou linkou. "Investície na rekonštrukciu hotela a reštaurácie boli zhruba 937 000 eur," prezradil nám Grešo a pokračoval vo vysvetľovaní: "Ihriská sú pokryté umelou trávou štvrtej generácie, ktorá patrí medzi najmodernejšie, na akých sa futbal dnes hráva. Investície na ich vybudovanie predstavovali približne milión eur. Zhruba takú istú sumu sme investovali aj do rekonštrukcie ihrísk v Budatíne. V Strážove netreba zabudnúť ani na vybudovanie umelého osvetlenia, na ktoré sme vynaložili prostriedky cca 190 000 eur."

Žilinčania teda nešetrili, ale to ani nemalo význam. Z investovaných zdrojov bude ťažiť vyše tristo futbalistov. "Vo futbalovej akadémii je zapojených 327 hráčov. Tí su samozrejme rozdelení podľa veku a hrávajú za svoje kategórie od prípraviek až po starší dorast. V štruktúre sú tímy od U8 až po U19 a patrí tu aj B-tím MŠK Žilina, ktorý označujeme ako U21," konštatoval Grešo, ktorý čitateľov profutbal.sk informoval aj o ďalších faktoch: "V akadémii pracuje 27 trénerov. Medzi nimi sú aj známe tváre, ktoré futbalová verejnosť pozná - asi najznámejším je Vladimír Labant, bývalý slovenský reprezentant a okrem iných klubov aj hráč Žiliny, Sparty či West Hamu. Máme tu aj Ivana Šimčeka, ktorý bol ako tréner pri prvom titule MŠK Žilina a tiež Štefana Tománka, bývalého slovenského reprezentanta. Ten je šéfom skautingu MŠK Žilina. V akadémii však dostávajú priestor aj mladí tréneri, absolventi FTVŠ."

Ako sme už spomínali, Žilina v posledných rokoch nedávala v áčku veľa priestoru mladíkom. To sa však pravdepodobne čoskoro zmení a žltozelení nastúpia na trend, aký v posledných rokoch úspešne razia hlavne Košičania, Dubničania či Ružomberčania. "V každom súťažnom ročníku by mali byť dvaja či traja najtalentovanejší mladí hráči začlenení do prípravy prvého mužstva, čo sa nám javí ako najoptimálnejší model zabudovania mladých futbalistov. Samozrejme potom bude záležať najmä od nich, ako tento prechod z dorasteneckej do mužskej kategórie zvládnu, nakoľko je veľmi náročný a mnohí s tým majú problémy. Dôležité sú v tomto prípade aj klubové ciele a ambície, či títo hráči zostanú v kádroch prvých družstiev, alebo tých najtalentovanejších pošle klub formou hosťovania do nižších súťaží, kde by mali väčšiu šancu pravidelne hrávať. V takýchto prípadoch je potrebné zvoliť veľmi individuálny prístup ku každému hráčovi a poznať jeho fyzické predpoklady, mentálne parametre, proces adaptácie v novom prostredí, určitý predpoklad pravidelného nastupovania, konkurenčné prostredie na pozícii daného hráča. Toto sú veľmi dôležité momenty vo vývoji každého futbalistu," poznamenal R. Grešo.

Pri zvládnutí prechodu hráča z juniorského do seniorského futbalu by malo pomáhať aj béčko Žiliny (U21), ktoré momentálne pôsobí v tretej najvyššej súťaži. Košice, Ružomberok a momentálne aj Dunajská Streda majú rezervy v druhej najvyššej súťaži, ktorá je určite kvalitnejšia. Žilinčania sa však do nej nehrnú za každú cenu. "V prípade pôsobenia B-mužstva v danej lige je potrebné vziať do úvahy športový a ekonomický ukazovateľ. Zo športového hľadiska má pôsobenie v druhej najvyššej súťaži veľký význam pre ďalší vývoj talentovaných hráčov, i keď minulosť a súčasná prítomnosť ukazujú, že béčka prvoligových mužstiev takýto stupeň súťaže nezvládajú. V tejto fáze sa ako optimálnejšie javí pôsobenie juniorských mužstiev v tretej najvyššej súťaži, ktorá má pre ďalší rast hráča potrebnú úroveň," vyjadril sa Grešo k ceste, ktorú chce raziť Žilina.

Pred približne rokom Košičania oznámili, že do mládeže ročne investujú 10 miliónov korún (cca 330 000 eur), Ružomberčania si podľa našich informácií mali vystačiť s viac ako 9 miliónmi (300 000 eur). Ako je na tom Žilina? "Môžem povedať, že naše ročné výdavky na mládež predstavujú takmer 600 000 eur," dodal pre profutbal.sk Grešo, ktorého klub teda v prepočte ročne investuje približne 18 miliónov korún. Dá sa predpokladať, že tieto finančné toky sa čoskoro prejavia.

Dodajme, že najbližší nábor do prípravky MŠK Žilina sa uskutoční už 15. mája 2009 o 17.30 h v priestoroch futbalovej akadémie v Strážove a zúčastniť sa ho môžu chlapci narodení v rokoch 1998 až 2004. "Všetko bude prebiehať hravou formou aj za prítomnosti hráčov A-tímu MŠK Žilina, s ktorými sa chlapci budú môcť stretnúť a odfotiť," uzavrel Roman Grešo dúfajúc, že do Strážova vkročia aj talenty, o ktorých budeme v budúcnosti ešte veľa počuť. Verme, že to tak skutočne bude a moderný žilinský areál vychová hráčov, ktorí nás budú v budúcnosti tešiť kvalitnými výkonmi.


Mládež

25.07.2020 13:21:02 Mládež

Výsledkový servis mládeze

Prinášame  výsledky prípravných zápasov žiackych družstiev v prípravnom období. Svoju prípravu začali ako prvý starší žiaci A U15. Následne sa ...

Mládež

23.06.2020 09:18:25 Mládež

Staň sa novou hviezdou FK Pohronie

Prípravky

21.06.2020 20:49:56 Prípravky

U10: Domáci triangel

21.06.2020 Umelá tráva v ZH 6+1 - súbežne na dve ihriská, každý s každým, dve kolá 1x25 min Ihrisko 1: ...

Prípravky

15.06.2020 13:38:26 Prípravky

U7: Na svojich prvých veľkých zápasoch

14.06.2020   V nedeľu sa naši najmenší futbalisti zúčastnili svojho prvého triangla. Pozvanie prijali od Spartaka Trnava. Na ihrisku v ...

Prípravky

19.04.2020 10:23:02 Prípravky

CHALLENGE Č. 3 pre prípravky FK Pohronie

CHALLENGE Č. 3 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše - trvanie do 02.05.2020  Spoločnosť COERVER ...

Prípravky

14.04.2020 14:13:43 Prípravky

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše   Cvičenie trénujem do dokonalosti   Po ...

Prípravky

04.04.2020 15:12:47 Prípravky

CHALLENGE Č. 1 pre prípravky FK Pohronie

POPRI INDIVIDUÁLNOM TRÉNINGOVOM PROGRAME PRE NAŠE PRÍPRAVKY U6 - U11 PRINÁŠAME:   CHALLENGE Č. 1 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - ...

Prípravky

07.03.2020 21:08:28 Prípravky

U10: Domáci kvalitne obsadený triangel nám nevyšiel podľa predstáv

07.03.2020 domáci triangel č. 3 Systém hry: 6+1, na jedno ihrisko, každý s každým, 1x25 min. Zúčastnené družstvá: FK Pohronie, ...