Pýcha Juhoafrickej republiky? Štadióny pre MS 2010!

obr: Pýcha Juhoafrickej republiky? Štadióny pre MS 2010!

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) dbá na to, aby majstrovstvá sveta organizovala iba krajina, ktorá má vybudované štadióny najvyššej úrovne. Štandard sa každým rokom posúva a tentoraz si jeho uplatnenie majú šancu vyskúšať Juhoafričania. Pre potreby budúcoročného šampionátu museli svoje futbalové stánky modernizovať a postavili aj niekoľko nových.

Stretnutia 32 najlepších tímov sveta, medzi ktorými sa prvýkrát v histórii objaví aj Slovensko, bude hostiť desať štadiónov v deviatich mestách. Dva stánky ponúka Johannesburg, po jednom Kapské mesto, Durban, Nelspruit, Rustenburg, Pretória, Polokwane, Port Elizabeth a Bloemfontein.

Johannesburg

Štadión Soccer City 
Miestny klub: Kaizer Chiefs FC
Otvorený: 1989
Rekonštrukcia: 2009
Kapacita: 94 700

Najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, v ktorom má domov takmer štyri milióny ľudí, si pre majstrovstvá sveta pripravilo ultramoderný štadión pomenovaný Soccer City. Práve tento stánok privíta otvárací zápas majstrovstiev a odohrá sa tu aj finálový duel. Dizajn Soccer City je inšpirovaný typickým africkým hrncom "calabash". Štadión sa nachádza na juhozápade Johannesburgu v blízkosti časti Soweto, kde žije približne 40 percent obyvateľov tohto mesta. Na mieste tohto stánku stál pôvodne štadión FNB, ktorý ponúkol miesto pre 80 000 fanúšikov. Rekonštrukcia priniesla výstavbu najvyššieho poschodia, po ktorom sa kapacita rozrástla až na súčasných 94 700 nezahŕňajúc miesta pre médiá a VIP. Pribudla aj nová strecha, nové šatne či nové osvetlenie.

Štadión Ellis Park
Miestny klub: Orlando Pirates FC
Otvorený: 1928
Rekonštrukcia: 1982, 2008
Kapacita: 62 000

Ellis Park leži v centre Johannesburgu a konalo sa na ňom už množstvo zaujímavých podujatí. Štadión hostil napríklad aj finále Pohára konfederácií 2009, v ktorom sa stretli výbery Brazílie a USA. Pred týmto turnajom prišlo k výrazným úpravám Ellis Parku a jeho kapacita sa zvýšila z 57 000 na 62 000 miest. Postavený bol ešte v roku 1928 ako štadión pre rugby. V roku 1982 ho Juhoafričania zbúrali a na jeho mieste postavili nový stánok - opäť čisto pre rugby. Pomenovali ho po JD Ellisovi, ktorý bol členom mestskej rady v Johannesburgu a schválil využitie 13 akrov na výstavbu štadióna. Miestni fanúšikovia si dobre pamätajú na to, ako domáci tím na tomto mieste šokoval rugbystov Nového Zélandu a v roku 1995 získal majstrovský titul. Oslavovala ho celá krajina a do histórie sa vryjú hlavne ikonické scény Nelsona Mandelu, ktorý držal trofej vo vlastných rukách.

Tento štadión ponúka vynikajúce prostriedky pre mediálnych pracovníkov, tímy majú k dispozícii vírivky, VIP priestory sú prvotriedne, vynikajúci prístup na štadión majú aj vozíčkari. Stánok disponuje aj skvelými audiovizuálnymi zariadeniami a fanúšikovia sú počas celého zápasu zásobovaní aktuálnymi informáciami. Na štadióne hráva svoje domáce zápasy jeden z najpopulárnejších miestnych klubov, Orlando Pirates FC. Oblasť Soweto bola aj svedkami mnohých derby s Kaizer Chiefs, teda s klubom, ktorý tiež hosťoval na tomto štadióne a čakal na výstavbu Soccer City. Ellis Park leží len približne 15 minút pešej cesty od centra Johannesburgu a vrcholom by pre neho malo byť hostenie štvrťfinálového stretnutia majstrovstiev sveta.

Kapské mesto

Štadión Green Point 
Miestny klub: Santos FC, Ajax Kapské mesto
Rekonštrukcia: 2007 
Kapacita: 69 070

Štadión Green Point leží v rovnomennej časti Kapského mesta nachádzajúcej sa medzi Signálnou horou a Atlantickým oceánom. Približne 3,5 miliónové veľkomesto malo na tomto mieste pôvodne len štadión s kapacitou 18 000 divákov, ktorý bol ale pred MS zbúraný a na jeho mieste vyrástol nový kolos. Green Point privíta jeden semifinálový duel budúcoročných majstrovstiev, okrem toho je využívaný na organizáciu rôznych veľkých podujatí a koncertov. Fanúšikovia si v tomto meste budú môcť užiť aj pobyt pri mori. Štadión je vybavený antihlukovým lemovaním a hotový by mal byť v decembri tohto roku. Kapské mesto má aj ďalší štadión svetových štandardov s názvom Newlands, ktorý sa však využíva hlavne pre rugby.

Durban

Štadión Mosesa Mabhidu
Otvorený: 1891
Rekonštrukcia: 1990, 2009
Capacity: 70 000

Nový štadión Mosesa Mabhidu vyrástol na mieste bývalého štadióna Kings Park. Triapolmiliónový Durban bude v novom stánku, ktorý je charakterizovaný zaujímavým premostením ponad hraciu plochu, hostiť jeden zo semifinálových duelov majstrovstiev. Pri dizajnovaní tohto ultramoderného štadióna sa vraj vychádzalo z motívu juhoafrickej vlajky a architektúra má reprezentovať aj jednotu tejto krajiny. Zápasy bude môcť na tomto mieste sledovať 70 000 priaznivcov najpopulárnejšieho svetového športu. Strechu štadióna drží 350 metrov dlhý pilier, ktorý je nad hracou plochou vo svojom vrchole až 106 metrov. Pilier váži 2 600 ton a z jeho vrchola je skvelý výhľad na celé mesto. Štadión nesie meno po politikovi, ktorý sa narodil v roku 1923 v chudobnej rodine a neskôr musel opustiť krajinu. Od roku 1960 pôsobil tri roky v Prahe, kde získaval podporu Svetovej obchodnej federácie. Neskôr sa vrátil do rodnej krajiny a od roku 1978 bol šéfom miestnej Komunistickej strany. Zomrel v roku 1985.

Nelspruit

Štadión Mbombela
Otvorený: 2007
Kapacita: 46 000

Štadión Mbombela je jedným z novopostavených špeciálne pre tieto majstrovstvá sveta. Nesie meno miestnej časti, do ktorej patrí aj toto vyše 200-tisícové mesto ležiace na východe Juhoafrickej republiky. Mbombela je slovo pochádzajúce z jedného z jedenástich oficiálnych jazykov používaných v Juhoafrickej republike a v preklade znamená "mnoho ľudí spolu na malom mieste." Mesto Nelspruit leží v provincii Mpumalanga a štadión sa nachádza približne sedem kilometrov od jeho centra. Na najbližšie letisko Kruger-Mpumalanga je to približne dvanásť kilometrov. Fanúšikovia si v tejto oblasti užijú množstvo prírodných parkov, divočina je vzdialená len niekoľko kilometrov.

Nelspruit ešte nikdy nehostil významný futbalový zápas, tentoraz sa tunajší ľudia budú môcť nabažiť. V stánku Mbombela by mali vidieť stretnutia základných skupín a osemfinále. Zaujímavé je, že strecha tohto štadióna váži 1 450 ton a pokrýva oblasť 22 500 metrov štvorcových. Prikrytých bude 95 percent všetkých sedadiel. Strecha sa nachádza 35 metrov nad ihriskom a jej polovica je presklená, aby sa maximalizoval prístup slnka. Drží ju 17 pilierov pripomínajúcich žirafy.

Rustenburg

Štadión Športový palác Royal Bafokeng
Otvorený: 1999
Rekonštrukcia: 2009
Kapacita: 42 000

Športový palác Royal Bafokeng je pomenovaný po etnickej skupine Bafokengcov, ktorí žijú v tejto oblasti. Ich označenie v preklade znamená "ľudia rosy". V roku 1999 táto komunita vyhrala veľmi významný právny spor. Vďaka nemu dostanú 20 percent zo ziskov z platiny, ktorá bola vyťažená na ich území. V platinových baniach majú svoje podiely. Štadión bude mať kapacitu 42 000 ľudí a národný tím Juhoafrickej republiky na ňom už odohral zápas. V roku 2001 tu v kvalifikácii MS zdolal Burkinu Faso pomerom 2:1. Odvtedy hostil viacero tunajších ligových stretnutí, aj keď Rustenburg nemá vlastné mužstvo. Štadión sa nachádza 25 minút jazdy od Sun City a 30 minút od Pilansbergu. Od centra 400-tisícového Rustenburgu leží dvanásť kilometrov. Tento stánok prešiel pred turnajom len minimálnymi úpravami. Boli nainštalované nové elektronické tabule, vylepšilo sa osvetlenie.

Pretória

Štadión Loftusa Versfelda
Miestny klub: Mamoledi Sundowns FC, SuperSport United
Otvorený: 1903
Rekonštrukcia: 1948, 1977, 2008
Kapacita: 50 000

Štadión Loftusa Versfelda leží v takmer 2,5-miliónovej Pretórii (Tshwane) a patrí medzi najstaršie v Juhoafrickej republike. Na veľké športové podujatia sa využíva už od roku 1903, kedy mal kapacitu len 2 000 divákov. Od roku 1948 bol viackrát modernizovaný a využíval sa pre potreby rugby i futbalu. Sídli tu jeden z najvýznamnejších rugby-klubov JAR zvaný Blue Bulls (modrí býci - pozn. red.). Stánok je umiestnený v srdci Pretórie. Konalo sa na ňom mnoho významných zápasov, hostil aj majstrovstvá sveta v rugby v roku 1995 či Africký pohár národov 1996. Juhoafrický reprezentačný výber Bafana Bafana dosiahol na tomto štadióne vôbec svoje prvé víťazstvo nad európskym celkom. V roku 1999 tu prehralo Švédsko v pomere 0:1. Štadión nesie meno po človeku menom Robert Owen Loftus Versfeld, ktorý bol zakladateľom organizovaného športu v Pretórii. Stánok Loftusa Versfelda by mal privítať stretnutia prvého a druhého kola MS. Pred šampionátom sa dočkal modernizácie osvetlenia, vylepšenia zvukového systému, novej svetelnej tabule a opravy strechy.

Polokwane

Štadión Petra Mokabu
Miestny klub: Polokwane 
Otvorený: 2007 
Kapacita: 45 000

Tento nový štadión leží v meste Pietersburg zvanom aj Polokwane, ktoré má niečo vyše 300 000 obyvateľov. Peter Mokaba bol jedným z lídrov boja proti Apartheidu a práve po ňom je pomenovaný tento štadión. Mokaba sa narodil v Polokwane a bol známy svojim bojovým duchom a inšpiratívnym vodcovstvom. Dizajn štruktúry štadióna bol vraj inšpirovaný známym stromom baobab. V provincii Limpopo stál aj predtým štadión Petra Mokabu, nový stánok bol postavený hneď v jeho blízkosti. Leží približne päť kilometrov od centra mesta a pojme 45 000 fanúšikov. Na starom štadióne debutoval v medzinárodnom zápase hviezdny Didier Drogba. V rozhodujúcom a pamätnom súboji o postup na Africký pohár národov tu s Pobrežím Slonoviny vyhral 2:1.

Port Elizabeth

Štadión Nelson Mandela Bay
Miestny klub: Bay United FC
Otvorený: 2009
Kapacita: 49 500

V meste Port Elizabeth bol práve tento štadión prvým, ktorý sa využíval na futbal. Bol postavený len krátko pred majstrovstvami sveta, dokončili ho v tomto roku. Tento štadión privíta veľmi významný súboj o tretie miesto na majstrovstvách sveta, rovnako sa tu uskutoční aj štvrťfinálový duel a ďalších šesť stretnutí. Má unikátnu štruktúru strechy a leží hneď v blízkosti jazera North End. Pred postavením tohto stánku sa všetky futbalové zápasy v meste hrali na tunajšom rugbyovom štadióne EPRU. Uvažovalo sa, že štadión bude vybavený umelou trávou, ale napokon je celá hracia plocha živá a umelé je len okolie ihriska. Jedným z prvých veľkých testov štadióna bolo johannesburgské "Soweto derby" medzi Orlando Pirates a Kaizer Chiefs. Štadión je pomenovaný podľa Nelsona Mandelu, bojovníka proti Apartheidu, bývalého prezidenta Juhoafrickej republiky a nositeľa Nobelovej ceny za mier (1993).

Bloemfontein

Štadión Free State
Miestny klub: Bloemfontein Celtic
Rekonštrukcia: 2009
Kapacita: 45 000

V tomto meste sídlia podľa niektorých zdrojov najfanatickejší juhoafrickí fanúšikovia a počas majstrovstiev sveta by mohlo byť stredobodom pozornosti. Štadión sa v minulosti využíval len na rugby, modernizácie sa dočkal pred Pohárom konfederácií FIFA v roku 2009, počas ktorého hostil semifinálový duel Španielska a USA. V tomto stretnutí sa zrodilo obrovské prekvapenie, na ktoré si dobre pamätáme. Štadión Free State mal pôvodnú kapacitu 38 000, posledné úpravy a vybudovanie druhého poschodia v západnej časti ju zvýšili na 45 000. Tento stánok v minulosti hostil viacero významných rugbyových stretnutí. Free State má aj nový turniketový systém, nové osvetlenie a kvalitné elektronické tabule. Vylepšený bol aj zvukový systém.

Kde sa čo hrá?

Soccer City: päť zápasov základných skupín, osemfinále, štvrťfinále, finále
Ellis Park: päť zápasov základných skupín, osemfinále, štvrťfinále
Mbombela: štyri zápasy základných skupín
Royal Bafokeng: päť zápasov základných skupín, osemfinále
Free State: päť zápasov základných skupín, osemfinále
Green Point: päť zápasov základných skupín, osemfinále, štvrťfinále, semifinále
Durban: päť zápasov základných skupín, osemfinále, semifinále
Peter Mokaba: štyri zápasy základných skupín
Nelson Mandela: päť zápasov základných skupín, osemfinále, štvrťfinále, zápas o tretie miesto
Loftus Versfeld: päť zápasov základných skupín, osemfinále


Mládež

25.07.2020 13:21:02 Mládež

Výsledkový servis mládeze

Prinášame  výsledky prípravných zápasov žiackych družstiev v prípravnom období. Svoju prípravu začali ako prvý starší žiaci A U15. Následne sa ...

Mládež

23.06.2020 09:18:25 Mládež

Staň sa novou hviezdou FK Pohronie

Prípravky

21.06.2020 20:49:56 Prípravky

U10: Domáci triangel

21.06.2020 Umelá tráva v ZH 6+1 - súbežne na dve ihriská, každý s každým, dve kolá 1x25 min Ihrisko 1: ...

Prípravky

15.06.2020 13:38:26 Prípravky

U7: Na svojich prvých veľkých zápasoch

14.06.2020   V nedeľu sa naši najmenší futbalisti zúčastnili svojho prvého triangla. Pozvanie prijali od Spartaka Trnava. Na ihrisku v ...

Prípravky

19.04.2020 10:23:02 Prípravky

CHALLENGE Č. 3 pre prípravky FK Pohronie

CHALLENGE Č. 3 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše - trvanie do 02.05.2020  Spoločnosť COERVER ...

Prípravky

14.04.2020 14:13:43 Prípravky

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše   Cvičenie trénujem do dokonalosti   Po ...

Prípravky

04.04.2020 15:12:47 Prípravky

CHALLENGE Č. 1 pre prípravky FK Pohronie

POPRI INDIVIDUÁLNOM TRÉNINGOVOM PROGRAME PRE NAŠE PRÍPRAVKY U6 - U11 PRINÁŠAME:   CHALLENGE Č. 1 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - ...

Prípravky

07.03.2020 21:08:28 Prípravky

U10: Domáci kvalitne obsadený triangel nám nevyšiel podľa predstáv

07.03.2020 domáci triangel č. 3 Systém hry: 6+1, na jedno ihrisko, každý s každým, 1x25 min. Zúčastnené družstvá: FK Pohronie, ...