Weiss, Mentel, Mak - čo živí akadémiea Manchester City ?

obr: Weiss, Mentel, Mak - čo živí akadémiea Manchester City ?

Na Ostrovoch, kdesi v upršanom Anglicku našlo domov niekoľko mladých slovenských futbalových nádejí. Traja úspešní tínedžeri obliekajú farby klubu zo City of Manchester Stadium.

Perspektívni futbalisti patria medzi opory mládežníckych výberov City, no zarezali už aj v rezervnom tíme. Vladimír Weiss ml., Filip Mentel a Róbert Mak - trojica, ktorá mala to šťastie padnúť do oka skautom Manchester City a rozbehnúť sľubnú kariéru v Británii.

Najstarším z tria Slovákov je prvý menovaný Vladimír Weiss. Áno, hádate správne, je to syn bývalého trénera Petržalky a nového kormidelníka slovenskej reprezentácie. Prišiel do City ako 15-ročný a začiatky mal veľmi ťažké. Nevedel po anglicky, nemal kamarátov, bol sám uprostred veľkého sveta. Dnes začína byť jeho pevnou súčasťou.

Vladimír je zástupcom tretej generácie futbalovej rodiny Weissovcov, ktorá pochádza z liahne Interu Bratislava. Je ofenzívne ladeným stredopoliarom so skvelými technickými schopnosťami a vynikajúcim ovládaním lopty. Je cenným na zahrávanie štandardných situácii a dokáže tvoriť hru.

Osemnásťročný Weiss podpísal v júli minulého roka dvojročnú profesionálnu zmluvu, ktorá sa môže stať jeho vstupenkou do sveta vrcholového futbalu. Tak sa časom prepracoval do rezervného tímu (B-tímu Man City), kde nebojuje len o víťazstvá, ale aj o svoju šancu naskočiť do rýchleho kolotoča Premier League.

Filip Mentel, syn bývalého brankára a trénera brankárov Miroslava Mentela. Aj on začínal s futbalom na bratislavských pasienkoch. Rýchlo sa mu však otvorila cesta do atraktívnejších miest - jeho prvé veľké kroky viedli za kamarátom Vladom Weissom. Jeho príchod prospel aj dovtedy osamotenému Weissovi, čo neskôr syn reprezentačného trénera sám priznal.

Brankár mládežníckeho a rezervného tímu Manchester City je len o necelý jeden rok mladší ako Weiss, ale popri svojmu spoluhráčovi sa vôbec nemá za čo hanbiť. Mentel už dokonca pričuchol aj atmosfére prvého tímu v niektorých prípravných zápasoch. Tak ako Weiss, aj on bol jedným zo strojcov úspechu juniorov Man City v jednej zo skupín anglickej súťaže, keď mužstvo obsadilo prvú priečku s deväť bodovým náskokom pred druhým Evertonom a pod sebou nechalo aj také kluby ako Manchester United či Liverpool.

Filip výkonnostne stále napreduje, dokonca dostal šancu trénovať aj s prvým tímom, vďaka spokojnosti klubových trénerov. Šanca presadiť sa v seniorskom tíme existuje napriek tomu, že City majú momentálne k dispozícii talentovaných brankárov ako Kasper Schmeichel a Joe Hart (obaja 21 rokov). Agent SFZ Emil Kovarovič, ktorý má pod dohľadom viacerých mladých hráčov spod Tatier verí, že Mentel na to predpoklady má.

Tretím želiezkom v ohni akadémie Manchester City je univerzálny útočník Róbert "Robbie" Mak. Odchovanec bratislavského Slovana má pozoruhodný talent, oplýva vrodenou schopnosťou rozhodovať zápasy, dokonca aj z lavičky.

Aj keď najmladší zo slovenských legionárov v klube zatiaľ svoje schopnosti iba kryštalizuje, už teraz je jasné, že z neho vyrastie kvalitný ofenzívny futbalista. Dokáže hrať na hrote, ako falošné krídlo aj ako pravý ofenzívny záložník. Hráva za juniorku a v najbližšom čase sa očakáva i jeho prienik do rezervy. Aj on sa môže pochváliť ligovým triumfom v mládežníckej súťaži.

Najvýraznejší úspech sa mladíkom Manchester City zadaril v FA Youth Cup-e, ktorý zahŕňa kluby zo všetkých ligových skupín, a tak sa triumf v pohári dá považovať za väčší úspech ako víťazstvo v lige, kde hrá spolu v jednej skupiny len niekoľko tímov z krajiny.

Poďme však pekne po poriadku. City začínali v treťom kole, hrali doma a ich súperom bol Millwall, v základnej zostave nastúpili Filip Mentel a Vladimír Weiss. Manchester vyhral vysoko 5:1, napriek tomu, že súper strelil prvý gól zápasu. Do prestávky však bolo vyrovnané a druhý polčas bol už jasne v réžii domácich, k čomu trochu dopomohol aj príchod Maka v 67. minúte.

Štvrté kolo odohrali nádeje Man City v Readingu. Stále s Weissom, ako stabilným členom základnej zostavy v FA Cupe, no bez Mentela, ktorý si plnil povinnosti i v rezervnom tíme uspeli 3:1, keď sa o víťazstvo postaral hetrikom fantastický Sturridge.

V piatom kole proti Bristol City si opäť zahral iba Weiss, keďže Róbert Mak sa z lavičky na ihrisko nedostal. Manchester zvíťazil na súperovej pôde 4:2 a postúpil ďalej.

Plymouth Argyle bol domácim tímom v šiestom kole, keď na jeho trávnik zavítali hráči Manchester City. Hostia opäť vyhrali, už tretí zápas v rade na súperovom ihrisku, tento krát 4:1. Do hry sa dostal aj Róbert Mak, ktorý v 75. minúte vystriedal Weissa.

Nasledovalo semifinále proti Sunderlandu. V tomto kole sa už hralo dvojzápasovým systémom, teda s klasickou odvetou. City začínali opäť na pôde súpera, už v Sunderlande vyhrali 2:0 a o postup do finále sa prakticky postarali v predstihu. Do hry zasiahol zo Slovákov len Vladimír Weiss. V manchesterskej odvete síce Sunderland vyhral 1:0, no na postupe "Blues" to už nič nezmenilo.

A tak prišlo veľké finále, aby to stálo za to, súperom bola londýnska Chelsea s ďalším Slovákom v zostave - Miroslavom Stochom. V Londýne bol už prítomný aj brankár Filip Mentel, i keď sedel iba na lavičke. V základnej zostave sa opäť predstavil Weiss. City uhrali na Stamford Bridge cennú remízu 1:1 a pred finálovou odvetou mali veľkú šancu na historický triumf.

City of Manchester Stadium a 19 780 platiacich divákov zažilo parádne gala predstavenie domácich. Mentel opäť ako náhradník, no Mak s Weissom v základnej zostave sa stali jednými z hrdinov tohto večera. V siedmej minúte to už vyzeralo zle-nedobre, keď si obranca McGivern strelil vlastný gól a Chelsea bola na koni. V 24. minúte však všetko napravil kapitán Mee vyrovnávajúcim gólom na 1:1 a ešte do prestávky prišla chvíľa Vladimíra Weissa juniora. Jeho priamy kop v 35. minúte obletel londýnsky múr, ktorý brankárovi Taylorovi nepomohol a skončil až v sieti, City boli vo vedení.

Druhá polovica hry bola v znamení taktického súboja oboch tímov. Domáci už nechceli inkasovať a hostia sa nemohli presadiť cez zomknutú obranu mladíkov Manchestru. Až v 87. minúte prišlo vyslobodenie z urputnej obrany. Vladimír Weiss sa rozbehol s loptou po pravej strane, prekľučkoval sa až do pokutového územia a keď sa už rútil do zakončenia prišiel faul a pokutový kop. Loptu si postavil Ball a rozhodol. Weiss, Mak a Mentel sa mohli tešiť z dvojitého triumfu v sezóne, naopak porazený Miroslav Stoch mohol len ticho závidieť.

Krásny zásah Vladimíra Weissa ml. z priameho kopuSlovenského fanúšika však mohol tešiť aj fakt, že súčasťou finále FA Youth Cup-u v Anglicku bola až štvorica mladých Slovákov. A tak bez ohľadu na to, ktorý z nich mohol zodvihnúť nad hlavu trofej, snáď môžeme dúfať, že naše futbalové talenty sa nestratia, tak ako tie v minulosti.

Mládež

25.07.2020 13:21:02 Mládež

Výsledkový servis mládeze

Prinášame  výsledky prípravných zápasov žiackych družstiev v prípravnom období. Svoju prípravu začali ako prvý starší žiaci A U15. Následne sa ...

Mládež

23.06.2020 09:18:25 Mládež

Staň sa novou hviezdou FK Pohronie

Prípravky

21.06.2020 20:49:56 Prípravky

U10: Domáci triangel

21.06.2020 Umelá tráva v ZH 6+1 - súbežne na dve ihriská, každý s každým, dve kolá 1x25 min Ihrisko 1: ...

Prípravky

15.06.2020 13:38:26 Prípravky

U7: Na svojich prvých veľkých zápasoch

14.06.2020   V nedeľu sa naši najmenší futbalisti zúčastnili svojho prvého triangla. Pozvanie prijali od Spartaka Trnava. Na ihrisku v ...

Prípravky

19.04.2020 10:23:02 Prípravky

CHALLENGE Č. 3 pre prípravky FK Pohronie

CHALLENGE Č. 3 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše - trvanie do 02.05.2020  Spoločnosť COERVER ...

Prípravky

14.04.2020 14:13:43 Prípravky

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11

CHALLENGE Č. 2 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - U11 .... urob niečo navyše   Cvičenie trénujem do dokonalosti   Po ...

Prípravky

04.04.2020 15:12:47 Prípravky

CHALLENGE Č. 1 pre prípravky FK Pohronie

POPRI INDIVIDUÁLNOM TRÉNINGOVOM PROGRAME PRE NAŠE PRÍPRAVKY U6 - U11 PRINÁŠAME:   CHALLENGE Č. 1 PRE PRÍPRAVKY FK POHRONIE U6 - ...

Prípravky

07.03.2020 21:08:28 Prípravky

U10: Domáci kvalitne obsadený triangel nám nevyšiel podľa predstáv

07.03.2020 domáci triangel č. 3 Systém hry: 6+1, na jedno ihrisko, každý s každým, 1x25 min. Zúčastnené družstvá: FK Pohronie, ...